2018.10.30.
2018. október 30. írta: Kovász

2018.10.30.

Nehéz szavak ezek

Micsoda párhuzam!

 

rozsafuzerrel.jpg

 

Ef 5,21-33 - Engedelmeskedjetek egymásnak Krisztus félelmében! Az asszonyok engedelmeskedjenek férjüknek, akárcsak az Úrnak, mert a férfi feje az asszonynak, amint Krisztus is feje az egyháznak; ő a test üdvözítője. De mint ahogy az egyház Krisztusnak van alárendelve, úgy az asszonyok is mindenben a férjüknek. Ti férjek, szeressétek feleségeteket, ahogyan Krisztus is szerette az egyházat! Önmagát adta érte, hogy a víz fürdőjében az ige által megtisztítva megszentelje, és dicsővé tegye magának az egyházat, hogy sem folt, sem ránc, sem más efféle ne legyen rajta, hanem legyen szent és szeplőtlen. Ugyanígy a férfiak is úgy szeressék feleségüket, mint önnön testüket. Aki szereti a feleségét, önmagát szereti. Hiszen soha, senki sem gyűlöli a testét, hanem táplálja és ápolja, akárcsak Krisztus az egyházat, mert tagjai vagyunk az ő testének. „Ezért az ember elhagyja apját és anyját, a feleségéhez ragaszkodik, és ketten egy test lesznek” [Ter 2,24]. Nagy titok ez; én pedig Krisztusról és az egyházról mondom! Tehát mindegyiktek úgy szeresse a feleségét, mint önmagát, az asszony pedig tisztelje a férjét.

 

Zs 127- Zarándok-ének. Mind boldog az, aki féli az Urat, s az ő útjain jár! Élvezed akkor kezed munkáját, boldog vagy, és jó dolgod lesz. Feleséged olyan lesz, mint a bőven termő szőlőtő házad oldalán, fiaid, mint az olajfa-csemeték asztalod körül. Íme, ilyen áldás éri azt az embert, aki féli az Urat. Áldjon meg téged Sionról az Úr, hogy lásd Jeruzsálem boldogságát életed minden napján, és lásd fiaidnak fiait. Békesség legyen Izraelen!

 

Lk 13,18-21 - Akkor így szólt: „Mihez hasonló az Isten országa, mihez hasonlítsam? Hasonló a mustármaghoz, amelyet egy ember fogott, és elvetett a kertjében. Azután felnövekedett és fává lett, úgyhogy az égi madarak az ágai közt fészkeltek” [Dán 4,8k.18]. Aztán így folytatta: „Mihez hasonlítsam Isten országát? Hasonló a kovászhoz, amelyet vett az asszony, belekeverte három mérő lisztbe, amíg az egész meg nem kelt.”

 

Micsoda párhuzam! Pál Efezusi levele, és Lukács evangéliumának részletében.

Meg van bennünk ez a szeretet, tisztelet, méltóság, büszkeség, alázat és átadottság, a házasfelekben, amire hivatkozik Pál, és amivel párhuzamba állítja, hogy érthetővé tegye, Jézust, és Isten országáért vállalt elkötelezettségét?

Jézus mindent feladott azért, hogy Isten országa – e földi jelenlétében az Egyház – épüljön, megvalósuljon. Mindent! Teljes emberségét, lehetőségét ebben a világban, személyes önazonosságát. Mindent, emberi kapcsolatait, megélhetését, a szüleiért való felelősségét, rokoni kapcsolatait, vallási közösségével való harmóniáját, vagyis: a társadalmi helyzetét, egzisztenciáját – evilági biztonságát. Teljes bizonytalanságba vonult, ettől a világtól, hogy egészen az Atya bizalmába helyezhesse magát. Rábízhassa magát az Atya szándékára.

„… ahogyan Krisztus szerette az egyházat! Önmagát adta érte, hogy a víz fürdőjében az ige által megtisztítva megszentelje, és dicsővé tegye magának az egyházat, hogy sem folt, sem ránc, sem más efféle ne legyen rajta, hanem legyen szent és szeplőtlen.” Pál az egyház szót használja, de az evangéliumban ez megfelel Isten országának.

Akkor érthetjük meg ezeket a szavakat, ha képessé válunk ebben a szentségben, ebben a méltóságban megélni emberi kapcsolatainkat is. Tudva, hogy a legbensőségesebb emberi kapcsolatunk önmagunkkal való békesség és szeretet megélése.

Jézus a mustármag, Jézus a kovász, melyet az Atya, „egy ember”, „az asszony”, aki elveti, belekeveri e világ szennyébe, hogy általa megszentelje a világot. A világ megszentelésére odaadta az Atya a Fiút! Ők ketten, az Atya és a Fiú, a Fiú és az Egyház egy testté lettek.

Ebben a történetben kik vagyunk mi, emberek? Ferenc pápa beszél erről a mostani szinódus záróbeszédében. Úgy, mint egy dologról. Amivel dolgunk van, ha hívő keresztényeknek mondjuk magunkat: „anyánkra, az Anyaszentegyházra gondolok. A szentségről szóló utolsó három pont [a dokumentumban] rávilágít arra, hogy mi az Egyház: a mi anyánk szent, mi, az ő gyermekei azonban bűnösök vagyunk. Mindnyájan bűnösök vagyunk. Ne felejtsük el az atyák kifejezését: „casta meretrix” [szent szajha], a szent Egyháznak, a szent anyának bűnös gyermekei vannak. Bűneink miatt a nagy Vádló mindig kihasználja a helyzetet, amint Jób könyvének első fejezete mondja: körbejárja a földet, és keresi, kit tudna vádolni. A mostani helyzetben erősen vádol bennünket, és ez a vád az üldözés formáját is ölti; tanúsíthatja ezt a mai elnök [Sako pátriárka]. Az ő népét [az Irakban élő Egyházat] üldözik, és sajnos sok más népet is Keleten, illetve a világ más tájain. És az üldözésnek egy másik fajtája is megjelenik: a folyamatos vádaskodás az Egyház bemocskolására. Csakhogy az Egyházat nem lehet bemocskolni: gyermekeit igen, mindnyájan piszkosak vagyunk, az anya azonban nem! Ezért most az anya megvédésének idejét éljük. Az anyát pedig imával és bűnbánattal kell védelmeznünk a nagy Vádlóval szemben. Ezért kértem, hogy ebben a hónapban[1], melynek pár napon belül vége lesz, imádkozzuk a rózsafüzért, kérjük Szent Mihály arkangyalt, kérjük Szűz Máriát, hogy szüntelenül oltalmazza az Anyaszentegyházat! Folytassuk az imát! Nehéz időszak ez, mert a Vádló bennünket támadva az anyát is támadja, az anyához viszont nem nyúlhat! Ezt akartam elmondani szívemből a szinódus végén.” (Ferenc pápa megrendítő beszéde a szinódus végén - Magyar Kurír 2018.10.29.)

Hú de nehéz szavak ezek! Érezzük a súlyát, ahogy ránk nehezedik, ránk veti árnyát, és fényét is egyúttal. Mert Ferenc pápa szavai nem agyon nyomni akarnak, hanem bennünket megvilágosítani! Merjünk szembesülni önmagunkkal, és Krisztusért felelősségünkkel, hogy ezzel a megvilágosodással lehessünk képesek megújulni és megújítani emberi kapcsolatainkat is. Házasságunkat, és gyermekeinkkel is a kapcsolatunkat. Ne akarjuk képmutatással, és álnoksággal elrontani emberi kapcsolatainkat, és azzal álnokságra és képmutatásra döngölni egymást is. Értsük meg, hogy minden hazugság önmagunk, és egymás leminősítése is! Ne értékeljük le magunkat, akik azt állítjuk, hogy mi vagyunk az Egyház!

 

[1] Hogy ne győzhessen a gonosz – Ferenc pápa imádságra hív októberben az Egyházért

  1. szeptember 29. szombat 17:52

Szeptember 29-én, szombaton a Szentszék közleményt adott ki. Ferenc pápa a rózsafüzér imádkozására hív mindannyiunkat – hogy Isten Anyja óvja meg az Egyházat a gonosz támadásaitól és Szent Mihály segítsen minket a gonosz ellen folytatott küzdelemben.

A Szentatya úgy határozott, hogy minden hívőt arra hív az egész világon, hogy októberben, Mária hónapjában imádkozza el minden nap a rózsafüzért; így kapcsolódjunk össze egy közösségben és bűnbánatban mint Isten népe, amely Isten Szent Anyját és Szent Mihály arkangyalt  arra kéri, hogy óvja meg az Egyházat az ördögtől, akinek célja mindig az, hogy elszakítson bennünket Istentől és egymástól.

Az elmúlt napok során, a balti országokban tett látogatása előtt a Szentatya találkozott Fréderic Fornos SJ atyával, az Imaapostolság vezetőjével, akit arra kért, hogy továbbítsa az egész világon minden hívő felé kérését, és hívjon meg mindenkit arra, hogy együtt imádkozzuk a rózsafüzért az ősi „Sub Tuum Praesidium” invokációval, és a Szent Mihály arkangyalhoz intézett imádsággal együtt, mivel Szent Mihály az, aki megvéd minket és segít a gonosszal folytatott harcunk során (vö. Jelenések könyve 12,7–12).

A „Sub Tuum Praesidium” invokáció a következőképpen hangzik:

„Sub tuum praesidium confugimus Sancta Dei Genitrix. Nostras deprecationes ne despicias in necessitatibus, sed a periculis cunctis libera nos semper, Virgo Gloriosa et Benedicta.”

[Oltalmad alá futunk, Istennek szent Szülője, könyörgésünket meg ne vesd szükségünk idején, hanem oltalmazz meg minket minden veszedelemtől, mindenkor dicsőséges és áldott Szűz!]

A világ minden hívőjéhez intézett kérésével a Szentatyának az a célja, hogy kérjük Istennek Szent Anyját, vegye az Egyházat óvó palástja alá, így őrizze meg a gonosznak, a nagy vádlónak a támadásaitól, és egyben tegye egyre tudatosabbá a jelenben és a múltban elkövetett vétkeket, hibákat, visszaéléseket illetően, és buzdítsa arra, hogy ezek ellen habozás nélkül harcoljon, hogy a gonosz felül ne kerekedhessen.

A Szentatya másik kérése, hogy októberben a rózsafüzér imádkozását XIII. Leó pápa imájával zárjuk:

„Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae caelestis, Satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute, in infernum detrude. Amen.”

[Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben; a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk! Esedezve kérjük: „Parancsoljon neki az Isten!” Te pedig, mennyei seregek vezére, a sátánt és a többi gonosz szellemet, akik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére! Ámen.]

Fordította: Koszoru Péter

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

https://www.magyarkurir.hu/hirek/hogy-ne-gyozhessen-gonosz-ferenc-papa-imadsagra-hiv-oktoberben-az-egyhazert

A bejegyzés trackback címe:

https://eleszto.blog.hu/api/trackback/id/tr10014333567

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása